1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 K
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?

Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan
1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 K
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?

Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 Koxp,1820 KHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Reklamı Kapat

TİYATRO Eğitimi, KONSERVATUVARLAR

YazarMesaj
MeLanq0LiA
Tam Üye
Tam Üye
MeLanq0LiA

Erkek Mesaj Sayısı : 167

TİYATRO Eğitimi, KONSERVATUVARLAR Empty
MesajKonu: TİYATRO Eğitimi, ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI   TİYATRO Eğitimi, KONSERVATUVARLAR Icon_minitimeSalı Mart 16, 2010 8:28 pm

TİYATRO Eğitimi, ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

AKADEMİ İSTANBUL SANAT İLETİŞİM VE LİSANS OKULU
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

PERA GÜZEL SANATLAR EĞİTİM MERKEZİ

EKOL DRAMA

GÖSTERİ SANATLARI MERKEZİ

(M.S.M) MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ

ARAMA TİYATROSU OYUNCULUK KURSLARI

SEMAVER KUMPANYA ATÖLYELERİ

BULUNMAZ TİYATRO - İSTANBUL

BURSA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM VAKFI

FIRAT KÜLTÜR MERKEZİ TİYATRO KURSLARI

MUDANYA GENÇ OYUNCULAR TİYATRO KURSU/BURSA

AKADEMİ İSTANBUL SANAT İLETİŞİM VE LİSANS OKULU

Okul Americon Languape and Art (A.L.S.K=Amerikan Lisan-Sanat Kursu) adıyla 1911'de İstanbul Cihangir'de bir köşkte eğitim vermeye başladı. Okul Sanat ve dil eğitimi üzerine iki ana bölümden oluşuyordu. Sanat bölümünde resim ve tiyatro branşları yer alıyordu.
1994-1995 eğitim yılında Talimhane'de Akademi İstanbul adı altında Sanat ve İletişim okulu açıldı. Bu okul A.L.S.K ile birleşerek bugünkü hali alan Akademi İstanbul Sanat, İletişim ve Lisan okulu olarak 1200 kişilik öğrenci potansiyeliyle eğitim hayatına devam etmektedir. Okul M.E.B onaylı olup özel bir kuruluştur.

Eğitim Dönemi:
Okul üç yıl yoğun zamanlı olarak eğitim vermektedir. Ekim başında açılan okul Haziran başında kapanır.

Okuldaki Diğer Bölümler:
İletişim Okulu (Gazetecilik-Radyo T.V-Reklamcılık-Üst Düzey Yönetici Asistanlığı ve Organizasyonu- İşletme İletişimi-Halkla İlişkiler) Sanat Okulu (Gösteri Sanatları- Bale-Dans, kuyum ve El Sanatları- Müzik- Plastik Sanatlar- Grafik) Yabancı Diller Okulu.

Tiyatro Bölümü Öğrenci Koşulları:
Bölüme her yıl ortalama 14 öğrenci alınır. Bölümde devam mecburiyeti vardır. 2. Ve 3.sınıflar yıl sonunda oyun hazırlamak zorundadırlar.

Sınav Koşulları:
Sınavlara Haziran ayı içinde ön kayıtla başvurulur. YÖK'e bağlı olmayan okulda Ö.S.Y.M puanı aranmaz. Öğrencilerden lise mezunu ve 25 yaşını aşmamış olmaları koşulu aranmaktadır.
*Ön kayıt için gerekli evraklar okuldan öğrenilmelidir.

Giriş Sınav:
Giriş sınavı iki aşamalıdır. Ve her iki sınav da aynı gün içinde yapılır. Adaylardan 2 serbest tirad istenir. 2. Aşamada doğaçlamayla ilgili performans göz önünde bulundurulur.
Giriş Sınavı Eylül ayının ortasında yapılır.
*Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi ön kayıt sırasında mutlaka öğreniniz.

Dersler ve Öğretmenler:
Işıl Kasapoğlu (Bölüm Başkanı)
Erol Keskin (beden dili)
Arzu Bigatbaril (ses- konuşma)
Emre Koyuncuoğlu (devinim)
Huraman Nevruzova (tiyatro tarihi)
Özden Ezinler (eskrim)
Bülent Emin Yarar (sahne)
Aslı İçözü Kasapoğlu (sahne)
Cüneyt Türel (sahne)
Tilbe Saral (sahne)
*Ayrıca haftada 4 saat ingilizce dersi vardır.

Harç-Ücret:
Okul 3000 Dolar + % 15 KDV yıllık ücret talep etmektedir.

ADRES: Bahçeli Hamam sok. No:3
Beyoğlu/İstanbul
Tel:0 212 2517484 (10 hat)

PERA GÜZEL SANATLAR EĞİTİM MERKEZİ

Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Tiyatro Eğitim Programlarında;
Lise'deki kültür derslerine ilave olarak, Oyunculuk, Toplu Oyunculuk, Hareket, Ses-Nefes ve Konuşma, Dans, Eskrim, Pandomim, Tiyatro Kuramları, Dramaturgi v.s. dersleri okutulur.

Dersler profesyonel atölye ortamında yapılır. Tiyatro ve oyunculuk sanatı yolu ile öğrenciye kendini ifade edebilme becerisi kazandırılır. Grup çalışması yöntemiyle kişisel yaratıcılığı geliştirilir.

Okul içi önemli günlerde oyunlar ve skeçler hazırlanır. Okul dışı ve okul içi sanatçı pedagoglarla yapılan workshoplara katılım sağlanır.

Konusunda uzman sanatçılarla söyleşiler, konferanslar ve seminerler yapılır. Seçilmiş oyunlara gidilir ve yönlendirilir.

Yurtiçi ve yurt dışı yarışmalara katılım için şartlar oluşturulur.

Türkiye'de ilk defa lise eğitiminde "Tiyatro"
Özel Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Öğretim Kurumları arasında bir "ilk"i daha gerçekleştirerek "Tiyatro" Eğitimini lise seviyesine indirdi. Tiyatro eğitimi; Güzel sanatların Müzik, Resim, Dans, Heykel ve Edebiyat'tan oluşan 5 dalının içinde bir bütün halini oluşturan sanat dalı olmasına rağmen, henüz orta öğretim düzeyinde okullaşmamıştı. Bu eğitimin ortaöğretim okullarında verilmesi sanatın gerçek şekliyle yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Tiyatro eğitimini okullaştırmak, dağınıklıktan ve rast gelelikten kurtarmak, ancak Devletin mücadelesi ve özel sektörün özverili çalışmaları ile olabilecektir.

Tiyatro eğitimini almak isteyen bir çok yurttaşımız, orta öğretimde özlemini duyduğu bu sanat dalında eğitim yapmak için; üniversiteye gitmekte, ya da yurt dışına giderek eğitimini almaya çalışmaktadır. Yurt dışında alınan eğitimin maliyetinin çok yüksek oluşu ve ayrıca dil sorunu ile örf, adet sorunlarını da birlikte getirdiği açıktır. İşte eğitimdeki bu sıkıntılara çözüm arayan Özel Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi; örgün eğitimde bir "İlk"e daha imzasını atarak, Temmuz 97'de, Devlet Tiyatrolarının değerli sanatçısı Nesrin Kazankaya yönetiminde bir kurul oluşturmuş, Talim Terbiye Kurulu ile işbirliğine girip, müfredat programlarını hazırlamaya başlamıştır. Bir yıl gibi uzun bir sürede müfredat programlarına son şeklini vermiş ve Talim Terbiye Kurulunun görüşlerine sunmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığımız, birlikte hazırlanan bu programı kabul ederek, Temmuz 1998 yılında 2490 sayılı tebliğler dergisinde Tiyatro öğretimi ile ilgili olarak lise hazırlık ve lise 1,2,3 sınıflara ait ders çizelgelerini ve lise tiyatro müfredat programlarını yayınlamıştır. Böylece özenle ve uzun bir emek sonucu oluşturulan "Tiyatronun lisede okutulması" hayalden çıkıp "Özel Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi" gerçeğe dönüşmüştür. Güzel Sanatlar Liselerinde verilecek olan Tiyatro Programlarında "Oyunculuk ve Toplu Oyunculuk", "Hareket ve Doğaçlama", "Ses ve Konuşma Eğitimi" dersleri temel dersler olacaktır. Bu derslerin Özelliği gereği haftada 10 saati geçmemek kaydıyla ders dışı egzersiz ve oyun hazırlama çalışmaları yapabilecektir.

Tiyatro Programında konular, hedefler, bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştirilecek davranışlar, öğretmene yol gösterecek işleniş, ders işlenişi sırasında kullanılabilecek araç ve gereçlerden oluşmuştur.

Bir kolej olan Özel Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, sanatın akademik eğitimi ile ulusal alandaki öncülüğünü gururla taşırken, uluslar arası alanda da Türkiye'yi temsil edecek sanatçılar amaçlamaktadır.

Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi kayıtları için;

Lise Hazırlık Sınıfı için;
1- Mezun olduğu ilköğretim okulundan diploması
2- Nüfus cüzdanının aslı
3- İkametgah senedi (Muhtardan)
4- (6) adet vesikalık resim

Lise 1 için;
1- Mezuniyet belgesi veya tasdikname
2- Nüfus cüzdanının aslı
3- İkametgah senedi (Muhtardan)
4- (6) adet vesikalık resim
5- Hazırlık okuduğuna dair belge
6- Veli dilekçesi

Ön kayıtları yaptıran öğrenciler seçtikleri bölüm ile ilgili yetenek sınavına girerler, sınav sonuçlarına göre kesin kayıt işlemleri yapılır. Sınavı kazanan adayların muhasebe işlemleri bittikten sonra kayıtları kesinleşir. Kayıtlarımız kontenjanla sınırlıdır.

- Kayıtlarda; Eğitim + Servis + Yemek ödemelerini birlikte yapabilirsiniz.
- Servis hizmetleri, okulumuz denetim ve gözetiminde yapılmaktadır.
- Yemek hizmetleri, gıda şartnamesine uygun kalori sistemi ile okulumuz mutfağında pişmektedir.

Okul Ücreti
1- Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ücreti;
2- Ödeme Takvimi;

Kayıt Yenileme İşlemeri, 20 Mayıs - 20 Haziran arasındadır.
Peşinat, (Kayıt yenileme işlemleri sırasında)
Taksitlendirme, 5 Temmuz .................
5 Ağustos .................
5 Eylül .................
5 Ekim .................
5 Kasım .................
5 Aralık .................
5 Ocak .................
5 Şubat .................
5 Mart .................
5 Nisan (10 sabit taksit)

- Kardeş indirimi % 10'dur.
- Öğretmen çouğu indirimi % 10'dur.

Pera Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi

Programın Amacı
Tiyatro ve oyunculuk sanatı yolu ile kendini ifade edebilme becerisi kazandırmak, grup çalışması yöntemiyle kişisel yaratıcılığı geliştirmek.
Tiyatro da ilgi noktalarını çeşitlendirmek ve öğrenciye özgü bir yaratıcılık alanı sağlamak

Programın İçeriği
- Ses
- Nefes
- Diksiyon
- Tiyatro Dili
- Tiyatro Kuramları
- Dramaturgi
- Dans
- Eskrim
- Makyaj
- Şan
- Doğaçlama
- Oyunculuk
- Toplu Oyunculuk

Programın Süresi
- Temel Eğitim (2 yıl)
- Branş Eğitim (2 yıl)
- Toplam Süre 4 yıldır.

Programa Katılım Şartları
- Programa en az ortaokul mezunu 17 yaşından gün almış her yaşta öğrenci giriş sınavı ile alınır.
- Başarılı olan öğrencilere Devlet veya Özel Tiyatro'larda staj yaptırılacaktır.
- Programı başarı ile bitiren öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı'nın onaylı kurs bitirme belgesi verilir.

13-15 Yaş Grubu İçin Tiyatro Hazırlık Kursları

Programın Amacı
Çocukluktan gençliğe geçiş kişilik oluşum sürecine, tiyatro sanatı yolu ile katkıda bulunmak; kişisel yaratıcılığı geliştirmek; Geleceğin olası profesyonel tiyatro yaşamı için
ilk adımları, ön hedefleri oluşturmak.

Programın İçeriği
- Tiyatroya giriş
- Yaşam Oyun ve Tiyatro İlişkisi
- Diksiyon
- Ön Müzik Eğitimi / Solfej
- Ön dans eğitimi.

Programın Süresi
Haftada; 1 gün , 4 saat
Toplam süre; 2 yıldır.

Programa Katılım Şartları
- Programa ilkokul mezunu, 15 yaşından gün almamış ortaokul öğrencileri sınavla alınır.
- Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü'ne Hazırlık - için özel sınıflar.
Programı başarı ile bitiren öğrencilere bitirme belgesi verilir.

Sıraselviler cad. Billurcu sokak Billurcu çıkmazı no:14
80060 Taksim/İstanbul
0212 245 44 60 / 245 30 08-09
faks: 0212 252 30 82

EKOL DRAMA

Ekol Drama Sanat Evi, Türkiye'de her biri konusunda otorite olan ve ortak idealleri uğruna misyoner gibi çalışan uzman eğitmenleri ve çağdaş eğitim sistemiyle bir "EKOL" olmak üzere yola çıkan, ülkemizde yeni sayılabilecek ancak gittikçe anlamı ve önemi anlaşılmaya başlayan ve özellikle eğitim alanında yayılmasına çalışılan birçok farklı disiplinle iç içe ve ilişkili olan "yaratıcı drama" ve "eğitimde tiyatro" branşlarında 1998 yılından beri çalışmalarını sürdüren bir eğitim kuruluşudur.

Ekol Drama Sanat Evi dört yaşından, on sekiz yaşa kadar çocuk ve gençlere, on sekiz yaş üstü yetişkinlere verdiği "Yaratıcı Drama" eğitiminin yanı sıra geçtiğimiz yıl Türkiye'nin saygın okullarında "Eğiticilerin Eğitimi" programını başlatmış olup bu yıl da söz konusu programları yaygınlaştırma çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekol Drama Sanat Evi bu yıl Eğitimde bir ilke daha imza atarak, İlköğretim ve Liselerde "Forum Tiyatro" uygulamasını başlatmıştır.
Ekol Drama Sanat Evi,normal eğitim çalışmalarının yanı sıra, 2003 Ocağından itibaren başlamak üzere , sezon boyunca her ay belli kültürel etkinlikler düzenlemeye başlamıştır.

Tüm sanatsal çabaların düşünsel temelini vurgulamak, bu arada sanatı düşünme bağlamında kavramsal çalışmaların ne denli önem taşıdığını gözler önüne sermek, bu etkinliklerin temel amacıdır.Söz konusu çalışmalar kapsamında, çeşitli kavramların ve sanatın çeşitli sorunlarının tartışıldığı panellere, sanatın ustalarıyla yapılacak söyleşilere ve workshop tarzında düzenlemelere yer verilmiştir.

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ:

Çocuk / Genç / Yetişkin Yaratıcı Drama, Çağdaş Tiyatro, Resim, Ritim, Dans, Heykel Atölyeleri...

- Müzik Yolcuları
- Yaratıcı Drama
- Çağdaş Tiyatro
- Resim
- Heykel - Dans - Ritim

Ayrıntılı bilgi için 0 212 234 09 93

Eğitmenler
AHMET CEMAL, AYLA ALGAN, FERDA ÖZTÜRK, MICHAEL N. VIDHI, MURAT BOROVALI, MUSTAFA KAPLAN, ONUR BAYRAKTAR, SEMRA ÖZDEMİR TAMYÜREK, TİJEN SAVASKAN GEDİK, YAPRAK SANDALCI TURGAY

ADRES:
Valikonağı Cad. Dr.Orhan Ersek Sk. 3 Nişantaşı 80240 Istanbul
Tel: 0 212 234 09 93
Fax: 0 212 234 10 90

GÖSTERİ SANATLARI MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde hizmet veren Gösteri Sanatları Merkezi 1993 yılında kuruldu. Tiyatro eğitimi almak isteyenleri, tiyatro dünyasına kazandırmayı hedefleyen Gösteri Sanatları Merkezi'nin, tiyatro sanatının bütün dallarında seçkin öğretim görevlilerinin teorik ve uygulamalı dersleri yaz tatillerinin dışında iki yıl sürüyor. Tiyatro sanatının her yönü ile ele alındığı Gösteri Sanatları Merkezi'nin kursları beş ana dalda yapılanıyor:

Oyunculuk
Yazarlık
Yönetmenlik
Çocuk Tiyatrosu
Gençlik Tiyatrosu

Çocuk Tiyatrosu
Alpay EKLER'in yönetiminde 09-13 yaş grubu çocuklara Pazar günleri 10:00-13:00 saatleri arasında Mecidiyeköy Kültür Merkezinde yapılıyor. Bu çalışmalarda çocuklara yaratıcı drama temelli tiyatro eğitimi verilmektedir. Bu amaçla özgüven, paylaşım, kendini ifade etme, yeteneklerinin geliştirilmesi, başlangıç hedefidir. Çalışma içeriğinde şiir yazma, öykü yazma, hayal kurma gibi zihinsel ön hazırlıklar üzerine elde edilen sonuçların drama yoluyla dışa vurumu hedeflenmektedir. Bunun yanında diksiyon, beden dili, rol ve mimik, doğaçlama ve genel oyunculuk dersleri bulunmaktadır.

Oyunculuk
Oyunculuk Bölümü Dersleri ve Öğretim Üyeleri

Beden Dili ve Oyunculuk Sanatı Aziz SARVAN İstanbul Şehir Tiyatroları

Diksiyon ve Fonetik Şükrü TÜREN İstanbul Şehir Tiyatroları

Geleneksel Türk Tiyatrosu Caner BİLGİNER İstanbul Şehir Tiyatroları

Kukla Karagöz ve Epik Tiyatrosu Alpay EKLER İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu Üyesi

Pandomim Bülent DEVELİ
Rol ve Mimik Savaş AYKILIÇ Devlet Tiyatroları

Ses ve Işık Erol ŞAHİN

Şan ve Müzik Levent ÇELİK
İstanbul Üniversitesi

Şiir Tiyatrosu Hilali MAHMUTOĞLU

Yazarlık
Tiyatro Yazarlığı; Üstün İnaç'ın yönetiminde Pazar günleri saat 09:30 da başlar 14:00 da biter. Bu eğitim iki yıl sürer.

Birinci yılın ilk üç ayında, Tiyatro Teorisi, Tiyatronun Doğuşu, İlk Çağ Yunan Tiyatrosu, Roma Tiyatrosu, Rönesans Dönemi Tiyatrosu, Yeni Çağ Tiyatrosu ve Yakın Zamanlar Tiyatrosu hakkında bilgiler verilir. Ayrıca Geleneksel Türk Tiyatrosu karşılaştırmalı olarak anlatırlır. İkinci üç ayda, yazarlık atölyesi niteliğinde ve tartışmalı uygulamalar başlatılır. Tiyatro yazarının neleri bilmesi, nelere dikkat etmesi titizlikle vurgulanır. Tiyatro yazarlığının yöntemleri öğretilir. Kimlikli Türk Tiyatrosunun ipuçları aranır.

İkinci yılın ilk üç ayında, öğrencilerin tiyatro eseri yazmaları konusunda teşvik edilmesi, çıkan eserlerin öğrencilerle birlikde değerlendirilmesi yapılır.
Tiyatronun yavaş yavaş televizyonlara kaydığı görülmektedir. Bu bakımdan, senaryo bilgisi, senaryo yazma yöntemleri, tiyatroyla sinema ve televizyon eserlerinin farkları, benzerliklerinin öğretilmesi yanında, yazdırılan bu senaryo denemelerinin tartışmalı atölye çalışmaları yapılır.

Yönetmenlik
Devlet Tiyatrolarından Savaş AYKILIÇ' ın yönetiminde öğrenciler ilk yıl teorik ve pratik uygulamalı dersler görerek, Prof.Dr. Özdemir Nutku'nun Sahne Bilgisi ve Tiyatro Yönetmeni' nin Çalışması kaynak kitapları ışığında Dramaturji'nin Temel İlkeleri, Tanımlar ve Terimler, Yorum Yöntemi, Eleştiri ve İnceleme, Reji Defteri, Reji Tarihi ve Büyük Rejisörler, Antik Dönem'den Kral Oidipus, Shekespeare'dan Gogol'dan ve Çekhov'dan oyunun ayrıntılı reji incelemesi, yorumlaması, okunması ve bazı sahnelerin sahnelenmesi çalışmaları yapılır.

İkinci yıl da ise Yaratıcı Rejisörlük, Uygulamalı reji, Klasikleri Çağdaş Temalarla Yorumlama, Rejide Işık, Dekor, Kostüm, Dans, Müzik, Efekt, vb.nin yeri ve önemi, Reji Türleri, Reji Biçimleri ve Mezuniyet Rejisi üzerinde çalışmalar yapılır ve profesyonel oyunlar çıkarmaları istenerek atölye çalışmalarına hız veriyorlar.

Gençlik Tiyatrosu
Gençlik Tiyatro Kursu; Hazar GENCELİ'nin yönetiminde 14-17 yaş grubu gençlere Pazar günleri Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde 14:00-18:00 saatleri arasında yapılıyor. Oyunculuk yeteneğini geliştirmek konusunda ön alıştırmalar yapılmaktadır. Çünkü ön alıştırmalar doğaçlama sanatının öğrenilmesi için gerekli olan basamaklardır. Ön alıştırmalar arasında şunları sayabiliriz; insanları iyi gözleme yeteneği, değişik olaylara birden dikkati toplamayabilme, bazı nesneleri somut olarak kafada canlandırabilme, bundan başka aşağıdaki çalışmalar da yapılmaktadır. (Bu çalışmalar Stanislavski yöntemi ile uygulanmaktadır).

Görme
İşitme
Dikkati bir nesne üzerinde odaklama
Hissetme
Bütün bunların yanısıra çağrışım alıştırmaları konusunda; imgeler zinciri, hayal edilen bir nesneyle olan ilişkilerde yapılıyor. Oyun çalışırken öğrencilere aşağıdaki öğelerde anlatılıyor;

Oyunun konusu, yazarın bu oyuna neden müracaat ettiği,
Oyundaki hadise ve olaylar dizisi; başlıca ve ikinci dereceli olaylar hangisidir?
Oyunun eylem ana çizgisi ve başlıca çatışması nedir?
Eylem ana çizgisi üzerinde karakterlerin tutumları,
Oyunun ana fikrini neyi içerir, yazar bu oyunu yazmakla ne demek istiyor? ve bu oyunun yönetmen fikri nedir? Konusunda tartışmalar uygulanmaktadır.
Başvuru Koşulları
a.Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik bölümlerimize 18 yaşını dolduran herkes kayıt için başvurabilir. Çocuk Tiyatrosu ve Gençlik Tiyatrosu bölümlerimize ise başvuracak adaylar velileri ile birlikte başvurabilirler.
b. Tiyatro okulumuz için başvurlar Ağustos ayının 15'inden sonra merkezimizce hazırlanan başvuru formlarının doldurulması ve buna 1 adet nüfus sureti, 1 adet ikametgah senedi ve 5 adet renkli fotograf ile yapılır. Başvuru süresi eylül ayının 5' ine kadardır.
c. Başvuru yapan adaylarımız mülakat ve ilgi alanı sınavına tabi tutulur.
d. Mülakatı geçen adaylarımız 2 ay yoğun eğitim aldıktan sonra, sahne sınavına girerler.
e. Sahne sınavında başarılı olan adaylar 2 yıl asıl öğrenci olarak eğitim alır.
f. Sahne sınavını başaramayanlar elenir.
g.2 yılı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Gösteri Sanatları Merkezi'nden mezun olmaya hak kazanarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları katılım belgesine sahip olurlar.
ADRES:
Mecidiyeköy Katlı Otopark üstü Kat :6 Mecidiyeköy Kültür Merkezi-İSTANBUL-TÜRKİYE
Telefon : (0212) 274 30 66
Bilgi için [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

(M.S.M) MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ

Okul, Ziverbey de ki köşkün restore ettirilip, 1991 yılında eğitime girmesiyle açıldı. Okulun sahibi ve kurucusu Müjdat Gezen. M.S.M 1993 yılında vakıf oldu. 1995 yılında ilk mezunlar için Cemal Reşit Rey konser salonunda tören düzenlendi.

Eğitim Dönemi:
Okul her yıl 29 Ekim'de açılır. Final sınavlarıyla birlikte Nisan sonunda kapanır. Eğitim Süresi 4 yıldır.

Okuldaki Diğer Bölümler:
Yazarlık ve yaratıcılık (bu bölüm iki yıl önce açıldı.) Opera-Şan, KlasikGitar, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Hafif Batı Müziği.
Tiyatro Bölümü Öğrenci Koşulları: Bölüme her yıl değişen sayıyla 10 ila 15 öğrenci alınır. Bölümde devam mecburiyeti vardır. Her dersin üçte ikisine girmek zorunludur. Öğrencilerin herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna bağlı olmamaları gerekmektedir. Açık öğretim için bu kural geçerli değildir. Mezun olacak öğrencilerden sınıfça bir oyun hazırlamaları istenir. Başarı notu 70'tir.

Sınav Koşulları:
Ön kayıtlar için başvurular 1-30 Eylül arası şahsen okula yapılmalıdır. 16-22 yaş arasında olmalı, lise mezunu olmak, herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna bağlı olmamak ve İstanbul'a ait ikametgah bulundurmak gerekmektedir.

Giriş Sınavları:
Giriş sınavları her yıl Ekim ayı başında okulun duyurduğu tarihlerde yapılır. Sınav en az üç aşamalıdır. İlk aşama için bir komedi , bir dram parçası, bir de şiir hazırlanması istenir. Hazırlanan parçalar adayların tercihine bırakılmıştır. İkinci aşama, ilk sınavı kazanan adaylarla, sınav komisyonunun talebine göre gerçekleşir.
Ritm ve müzik konusunda da öğrencilerin yetenekleri sınanır. Üçüncü aşama genel kültür sınavıdır. Sınavla ilgili ayrıntılı bilgi okuldan telefonla ya da şahsen öğrenilebilir.
YÖK'e bağlı olmayan M.S.M'ye başvurularda Ö.S.S sınavına girme koşulu aranmaz.

Dersler ve Öğretmenler:
Bölüm Başkanı: Savaş Dinçel (sahne)
Engin Alkon (sahne)
Müjdat Gezen (Geleneksel Türk Tiyatrosu)
Tuncer Cücenoğlu (Oyun Yazarlığı)
Aliye Uzunatağan (sahne)
Sönmez Atasoy
Kazım Avşar (diksiyon)
Sumru Dinçel (nitelikçi sanatçı)
Erol Keskin (beden dili)
Ali Nesrin (sanat matematiği)
Kenan Işık (reji)
Kaya Gürel (mim-vücut)
Hilmi Zafer Şahin (oyun inceleme)
Mustafa Alabora (sahne)
Güngör Dilmen (mitoloji)
Sezai Gülşen (sanat tarihi)
Tülin Arman (yaratıcılık)
Muzaffer Hiçdurmaz (sinema yönetmenliği)
Mine Keskinoğlu (eskrim)
Lale Gökyiğit (doğaç-yaratıcılık)
Huraman Nevruzova (tiyatro tarihi)
Deniz Çelik (edebiyat)
Elife Erhişi (dilbilgisi)
Sabiha Özdemir (sanat-felsefe)
Çetin Etili (çocuk tiyatrosu)
Prof.Fatma Erkman (metin çözümleme)

Harç-Ücret:
M.S.M parasız bir okuldur. Ön kayıt dahil, 4 yıllık eğitim süresi boyunca öğrencilerden hiç bir koşulda para talep edilmez.
Okulun Adresi ve Adayların Başvurabilecekleri Telefon Numarası:
M.S.M Kayışdağı cad. Ziverbey No:48
Kadıköy/İstanbul
Telefon:0 212 3488072-73

ARAMA TİYATROSU OYUNCULUK KURSLARI

Düşünsel, duygusal ve bedensel becerilerimizi tanımlama ve geliştirme
Bireysel bütünlük ve ekip çalışmaları
Oyun çalışmaları

Cumartesi : 15.30 � 18.30 1. Sınıf
Pazar : 12.00 � 15.00 2. Sınıf
Süre : Şubat- Mayıs (4 ay)

Eğitmenler : ÖZKAN SCHULZE

DERSLER ve EĞİTİM PROGRAMI

Oyunculuk Eğitimi,
3 YIL oyunculuk + 1 YIL iki oyun çalışması ve gösterimi

Yönetmenlik Eğitimi,
3 YIL oyunculuk + 2 YIL reji dersleri ve asistanlık

Eğitmenlik Eğitimi,
3 YIL oyunculuk + 2 YIL eğitmenlik dersleri ve asistanlık

Haftanın 4 günü, günde 5 saat ders verilecektir.

Haftanın 5. günü sınıf, eğitmensiz 3 saatlik bir ekip çalışması yaparak verilen bir ödevi yerine getirmekle görevlidir.

Bireysel dersler, Ekip dersleri, Etüt dersleri, İki öğrencili dersler sunulacaktır.

DERSLER

İlk 12 hafta oyunculuk/ekip derslerinde "Sanatçının Yolu" programı uygulanacaktır. Bu program öğrencinin oyunculuk derslerine "Hazırlık" yapması amacıyla öngörülmüştür.

SANAT DERSLERİ
GENEL KÜLTÜR DERSLERİ

1. Oyunculuk, Ekip 1. Biyoloji/ Fizik
2. Doğaçlama 2. Tiyatro/Resim/Felsefe Tarihi
3. Hareket /Pantomim 3. Edebiyat
4. Modern Dans 4. Psikoloji
5. Yoga, Meditasyon 5. Politika
6. Ritim 6. Tiyatro Stilleri
7. Müzik 7. Kitap Okuma
8.Şan 8. Eleştirmenlik
9. Eskrim
10. Kukla ve Maske Çalışmaları
11. Dekor, Kostüm, Makyaj

Yabancı Dil: İngilizce

* Genel Kültür Derslerinin içeriği oyunculuk ve tiyatro çalışmalarına hizmet edecek ölçütlerde verilecek.

* Yabancı dil Başlangıç/Orta/İleri seviyelerde verilecek.

* 3. Eğitim yılında dekor, kostüm, ışık, makyaj dersleri verilecek.
* 4 yıllık eğitim sonunda oyuncular hem TV/Sinema hem de Tiyatro oyuncusu olabilecek hem de sınıfça bir "Tiyatro Ekibi" oluşturacak nitelikte olacaktır.

ADRES:
SIRASELVİLER CAD. AĞA HAMAMI SK. AĞA HAN NO: 17/1 Firuzağa, Cihangir/İSTANBUL
Telefon: 0 212 244 24 05
Fax: 0 212 244 12 62

SEMAVER KUMPANYA ATÖLYELERİ

Haftada bir gün iki saatlik periyodlarla oyuncu yetiştirmek değil kendini tanımak, grup çalışması, beden dili, diksiyon gibi her yaş ve meslek grubundan katılımcıya gerekli dinamikler kazandıran temel tiyatro eğitimini içerir. Eğitmenler, yaş grubuna göre gerekli eğitim birikimine sahip olan, tiyatro okulu okumuş ve pedagojik eğitim almış Semaver Kumpanya oyuncularından seçilmiştir.

Çocuklar İçin Tiyatro Atölyesi (9-14 yaş)
Eğitmen: Aylin Çalap

Gençler İçin Tiyatro Atölyesi15-18 yaş)
Eğitmen: Serkan Keskin

Yetişkinler İçin Tiyatro Atölyesi (19 ve üstü)
Eğitmen: Volkan Sarıöz

Çevre Tiyatrosu Kocamustafapaşa İstanbul
Gişe Tel: 0 (212) 585 59 35 / İdare: 0 (212) 589 59 12
Faks: 0 (212) 585 59 12
Email: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

BULUNMAZ TİYATRO - İSTANBUL

BİR GÜNLÜK TİYATRO ÇALIŞMALARI
(Her ayın ilk pazarı)

EĞİTMENLER
Hüseyin Hilmi Bulunmaz

EĞİTİMİN İÇERİĞİ
Temel oyunculuk eğitimi, beden dili kullanımı, diksiyon, imgelem geliştirme..

TARİHLER
Her ayın ilk pazarı.

KURS ÜCRETİ
50 YTL / Katılım

UZUN DÖNEM KURSLAR
(Yıl boyunca)

EĞİTMENLER
Hüseyin Hilmi Bulunmaz

EĞİTİMİN İÇERİĞİ
(Tüm program için bizi arayın.)

TARİHLER
Yıl boyunca devam etmektedir.
(İKİ GRUP BULUNMAKTADIR)

KURS ÜCRETİ
75 YTL / Ay

YENİ AÇILAN KURSLAR
(Yıl boyunca)

EĞİTMENLER
Hüseyin Hilmi Bulunmaz

EĞİTİMİN İÇERİĞİ
(Tüm program için bizi arayın.)

TARİHLER
Yıl boyunca devam etmektedir.

KURS ÜCRETİ
75 YTL / Ay

KAYIT KOŞULLARI

SON KAYIT TARİHİ
Grupta yer olması halinde kurs başlangıç tarihlerinden bir hafta öncesine kadar.

KURS ÜCRETİ
Yetişkinler için uzun dönem kurslar ve çocuklar için olan kurslarda her ayın başında aylık ödemeler alınır.
Peşin ödeme yapılması durumunda %20 indirim yapılır.

Fiyatlara KDV dahil değildir.

KURSU TAMAMLAYANLARA İLGİLİ KURS İÇİN BİTİRME SERTİFİKASI VERİLMEKTEDİR.

MERKEZ
Ali Baba Türbe Sok. Onur Han No: 13/8-9 Çemberlitaş, İstanbul
Tel: 0212 513 47 32 Faks: 0212 513 47 33

İŞLİK (Oyunculuk Çalışma Alanı)
Yeniçarşı Cd. 36/5 Galatasaray, İstanbul
Tel: 0212 251 85 23

BULUNMAZ TİYATRO - İZMİR
928. Sok. No: 55/103 Tezcan İş Merkezi Çankaya, İzmir
Tel: 0232 489 24 43

BURSA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM VAKFI

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Tiyatro Topluluğu, 1995 yılında Türk tiyatro tarihinin öncü kentleri arasında yer alan Bursa'da çocuk ve genç izleyicilere yönelik oluşumların yetersizliği dikkate alınarak kurulmuştur. Topluluk Bursa'daki tiyatro bilincine katkı sağlamak ve yetenekli gençlerin bu konudaki eğitiminde rol almak amacıyla bünyesinde kurslar düzenlemektedir. Adayların sınavla kabul edildikleri kurslar bu yıl kasım ayında başlayacaktır. Aylık ücreti 50.000.000 TL. olan kurs, Kasım 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı , Kültürpark içi Açık Hava Tiyatrosu Altı Çekirge / BURSA Telefon : 90 224 234 49 12 / 3 Hat

FIRAT KÜLTÜR MERKEZİ TİYATRO KURSLARI

Bu kursun amacı tiyatroya hevesli, yeteneği olan, bu işi ileride profesyonel olarak yapabilecek gençleri bulup çıkarmak onları bir tiyatroda olması gereken yeteneklerle ve donanımlarla, usta eğiticiler yolu ile donatmak.Kurs sonunda, yeteneğini ispat etmiş, gelecek vaad eden oyuncular, FKM Tiyatro kadrosuna ve diğer tiyatro ekiplerine yönlendirilecektir.

Kurs başlama tarihi 20 Şubat Pazar
Kurs Bitiş Tarihi 29 Mayıs
Kurs süresi 14 Hafta 56 saat
Kurs seanslari her Pazar 10:30=14:00

Kurs Müfredatı
I.HAFTA
10:30 - 12:30 Ses, Nefes, Doğaçlama,
13:00 - 14:00 Oyunculuk Atölyesi

II.HAFTA
13:00 - 14:00 Oyunculuk Atölyesi

III.HAFTA
13:00 - 14:00 Modern Dans

IV.HAFTA
13:00 - 14:00 Metin Çözümleme

Not .:.Yukarıdaki program kurs süresince her ay tekrar edilecektir.

Kurs hocaları
Oyunculuk Atölyesi : Haluk BİLGİNER'in asistanı Nadir SARIBACAK ve Sabanur AKSOY
Oyun Atölyesi : Özüm ÖZGÜLGEN
Ses, Nefes Doğaçlama : Füsun ÖZGEÇ
Metin Çözümleme : Tuna Boyu ve Menan Cinleri oyunlarının metin yazarı M.Emin İNCİ
Geleneksel Tiyatro : Tuna Boyu oyununun oyuncusu Cengiz DEMİR

Yeniçeri Caddesi No: 1 Çemberlitaş İstanbul
Telefon: 0212 517 46 97

MUDANYA GENÇ OYUNCULAR TİYATRO KURSU/BURSA

Bilgi için telefon: 0 224 544 50 05
Adres: Mütareke Mah. Sağlık Sk. No:11 Mudanya
http://frmworld.yetkinforum.com
MeLanq0LiA
Tam Üye
Tam Üye
MeLanq0LiA

MesajKonu: Tiyatro Okulları   TİYATRO Eğitimi, KONSERVATUVARLAR Icon_minitimeSalı Mart 16, 2010 8:27 pm

TİYATRO Okulları

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİ BÜNYELERİNDEKİ SAHNE EĞİTİMİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ DİL TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ TİYATRO BÖLÜMÜ

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ SAHNE VE GÖSTERİ SANATLARI YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ DİL TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ TİYATRO BÖLÜMÜ

GENEL BİLGİLER:
Ülkemizde akademik düzeyde eğitim yapan ilk kuruluş olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünün temeli 1958 yılında bir Tiyatro Enstitüsünün kurulması ile atılmıştır. O yıllarda Muhsin Ertuğrul üniversitede tiyatro eğitiminin gereği üzerinde duran yazıları ile kamuoyuna böyle bir girişime hazırlamıştır. Prof. Dr. İrfan Şahinbaş'ın girişimleri ile tiyatroyu bir bilim dalı olarak ele alan, bu konuda araştırmalar yapan ve eğitim veren bir Tiyatro Enstitüsü kuruldu. Enstitünün başkanı Prof.Dr. Bedrettin Tuncel, yardımcısı Prof.Dr. İrfan Şahinbaş oldu. Enstitünün ilk asistanları olarak önce Sevda Şener, çok kısa bir süre sonra Özdemir Nutku kadroya alındılar. Enstitü 1962 ders yılı sonunda, bir enstitü kapsamı içinde ders verilemeyeceği gerekçesiyle kapatıldı. 1964 yılında Tiyatro Kürsüsü adi altında yeniden eğitime başlandığında dört yıllık bir eğitim uygulanıyor ve mezunlara üniversite diplomasi veriliyordu. Kursu Başkanlığına Prof. Dr. Melehat Özgü getirildi. Tiyatro Kürsüsü 1981 yılında yapılan yeni düzenlemeyle Tiyatro Bolumu adını aldı.Sahne uygulamalarında görülen gelişim ve ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda, bir atılıma hazır duruma gelen Tiyatro Bölümünde 1987-1988 ders yılından başlayarak yeni bir uygulamaya geçildi. Tiyatro Bölümü, Tiyatro Tarihi ve Teorisi ve Tiyatro sanatı Anabilim Dallarına, Tiyatro Sanatı Anabilim Dalı ise Dramatik Yazarlık ve Oyunculuk Sanatı Bilim Dallarına ayrıldı. Bölüme 1988-1989 öğretim yılından başlayarak ön kayıtla öğrenci alınmakta, lisans, yüksek lisans ve doktora aşamalarında eğitim yapılmaktadır.

BÖLÜM BAŞKANIrof. Dr. Nurhan KARADAĞ

Öğretim Üye ve elemanları

Prof.Dr.Nurhan KARADAĞ
Doç.Dr.N.Selda ÖNDÜL
Ydr.Doç.Dr.Nedim YILDIZ
Ydr.Doç.Dr.Tülin SAĞLAM
Ydr.Doç.Dr.Gülayşe ERKOÇ
Ydr.Doç.Dr.Levent SUNER
Ögr.Gör. Yasmin KALAÇ
Ögr.Gör.Dr.A.Kadir ÇEVİK
Öğr.Gör. Banu Beliz GÜÇBİLMEZ
Araş.Gör.A.Yasemin Erbulun SEZGİ
Araş.Gör.M.Elif TÜFEKÇİ

Adres:Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
06100 Sıhhiye/Ankara
Tel: (0312) 310 32 80 (pbx)
Fax: (0312) 310 57 13- 3093673

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ SAHNE VE GÖSTERİ SANATLARI YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

Beykent Üniversitesi, sanatın kendine özgü yapısını kavrayan ve bunun ekonominin temel prensipleri çerçevesinde idari, mali, hukuksal ve yönetimsel enstrümanların analitik işleyişiyle birleştirebilen yeni bir tür idareci yetiştirmek amacı ile Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümünü kurmuştur.

Bu programı bitiren öğrenciler tüm kamu ve özel sanat kurumlarında,festival organizasyonlarında, müze, galeri gibi sanat teşhir alanlarında, sanat yayın ve yapım sektöründe,sponsorluk kapsamında sanat faaliyeti gösteren tüm kuruluşlarda yönetici olarak çalışma olanaklarına sahiptirler.

Yeni Kayıt (Merkezi Yerleştirme) 06-15 Eylül 2004
İngilizce Seviye Belirleme Sınavı 16 Eylül 2004
BULET Sınavı 18 Eylül 2004
Kayıt Yen., Derslere Yazılım, Kayıt Don. 01-04 Ekim 2004 14-21 Şubat 2005
Oryantasyon 30 Eylül - 02 Ekim 2004
Ders Yılı Başlangıcı 04 Ekim 2004 21 Şubat 2005
Ders Değiştirme, Ekleme, Bırakma 18-19 Ekim 2004 07-08 Mart 2005
Ara Sınav Dönemi 29 Kasım - 06 Aralık 2004 11-18 Nisan 2005
Pusula Şenliği, 2004 16-20 Mayıs 2005
Derslerin Son Günü 14 Ocak 2005 03 Haziran 2005
Final Sınavları 24 Ocak - 04 Şubat 2005 06-17 Haziran 2005
Sınav Değerlendirme K. Toplantısı 07-09 Şubat 2005 20-22 Haziran 2005

ADRES:
Beykent Üniversitesi Merkez Kampüsü
Beylikdüzü, Gürpınar E-5 Yol Ayrımı,
Beykent 34500,
Büyükçekmece, İstanbul
Tel: (0212) 872 64 32 (PBX)
Faks: (0212) 872 24 89 (0212) 872 11 09

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

Tiyatro Bölümü

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü�nün eğitimdeki hedefi; üst düzeyde yaratıcı, yorumcu, eğitimci ve araştırmacı sanatçılar yetiştirmek, bu yolla ülkemizin tiyatro yaşantısına yön ve düzen verilmesine katkıda bulunmaktır.

1988-1989 öğretim yılında Devlet Sanatçısı Prof. Cüneyt Gökçer�in kuruculuğunda ve başkanlığında eğitime başlayan ve 1992�de ilk mezunlarını veren Tiyatro Bölümü�nde eğitim, tiyatro sanatının çok yönlülüğü gözönüne alınarak kuramsal eğitim ve uygulamalı eğitimin birbirini destekleyip güçlendirmesi ilkesine dayanır. Oyunculuk dalında sürdürülen eğitime rejisörlük branşının eklenmesiyle bu dalda da nitelikli sanatçıların yetişmesi sağlanmaktadır. Oyunculuk eğitimi 4, Rejisörlük eğitimi 5 yıldır. Oyunculuk ve Rejisörlük Ana Sanat Dalında iki yıllık yükseklisans eğitimi de verilmektedir. Rejisörlük Ana Sanat Dalının ilk mezunları Devlet Tiyatroları bünyesinde oyun yönetmekte ve bölümümüzde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadırlar.

Tiyatro Bölümü�nün gerçekleştirmekte olduğu, ilki 1993 yılında yapılan Bilkent Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Buluşması�nın amacı, yurtiçi ve yurtdışında tiyatro eğitimi veren üniversitelerin tiyatro topluluklarını bir araya getirerek, tiyatro sanatı yoluyla kültürlerarası bir iletişim zemini kurmaktır. Bu etkinlik, genç dünya oyuncularının kültür, düşünce, esin ve sanatsal deneyimlerini paylaşmaları, oyunlarını profesyonel bir ortamda tiyatroseverlere sunmaları için sürdürülmektedir.

Tiyatro Bölümü�nün uluslararası öğretim kadrosu, başarılarıyla tanınmış �Sanatçı�lardan oluşmaktadır. Bir yandan eğitim devam ederken, diğer yandan da Prof. Cüneyt Gökçer�in Genel Sanat Yönetmenliği�nde, etkinlik olarak hazırlanan oyunlar yıl boyunca tiyatroseverlere sunulmaktadır.

Tiyatro Bölümü, Oyunculuk ve Tiyatro Rejisörlüğü Ana Sanat Dalları için, her Eylül ayında, iki aşamalı giriş sınavları yapmaktadır. Yetenekli ve başarılı öğrencilere eğitim bursu ve yurt bursu verilerek öğrenim desteği sağlanmaktadır.

Mezunlarımız, Devlet Tiyatroları�nda, özel tiyatrolarda, ?ehir ve Belediye Tiyatroları�nda, ayrıca sinema ve televizyon kuruluşlarında cazip iş olanakları bulmaktadırlar.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Üniversite'nin ilk üç fakültesinden biri olarak 1986 yılında kuruldu. Fakülte, müzik ve sahne sanatları alanlarında uluslararası standartlarda eğitim vermek üzere, ülkemizde fakülte düzeyinde kurulan ilk yükseköğretim kurumudur.

Bilkent Üniversitesi'nin kuruluş amacı, "Eğitim-öğretim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleriyle, dünyanın önde gelen eğitim, bilim, kültür ve sanat kurumları arasında seçkin bir yer almak"tır. Bu ideal, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi için de yol göstericidir.

Fakülte'nin bugün uluslararası düzeyiyle tanınan eğitim-öğretim birimleri, uluslararası sanat kuruluşları, aynı nitelikteki sanat organizasionları ard arda geliştirildi.

Müzik ve tiyatro alanlarında, "ülkemizin bugünkü ve gelecekteki ihtiyacına uygun nitelikte, üst düzeyde yaratıcı, yorumcu, eğitimci ve araştırmacı sanatçılar yetiştirmek" Fakülte'nin ana hedefidir.

Lisans ve lisansüstü programlar, genç müzikçileri, tiyatrocuları, ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerine katılacak ve katkıda bulunacak düzeylere getirmek üzere hazırlandı.

Ayrıca, müzik eğitiminin mümkün olan en küçük yaşlardan başlatılması gereği olarak, İlköğretim ve lise devrelerinden oluşan bir Müzik Hazırlık Okulu da aynı hedefler doğrultusunda planlandı, kuruldu. Bu okula, anaokuluna kadar inen özgün eğitim programları eklenmiş, müzik eğitiminin yaygınlaştırılması amacıyla, herkese açık yarızamanlı eğitim programları geliştirilmiştir.

Mezuniyet sonrası eğitimin önemi dikkate alınarak Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü kuruldu. Çalışmalar ulusal kültür birikimimize dayalı evrensel düzeyde bir sanatsal eğitim, yaratı, araştırma, ve etkinlikler ortamı yaratılmaya yönelik olarak hızla geliştirildi.

Sanatın toplumsal ve evrensel kimliği, sanat eğitiminin de erkenden dinamik bir yapıda toplumla ve uluslarası sanat çevreleriyle bütünleşmesini gereksindirir. Bu bağlamda, ülkemizde nitelikli sanat beğenisini geliştirmek, toplumumuzun sanat yaşamına ve dünya sanat ortamına aktif bir biçimde katılmak, katkıda bulunmak da Fakülte'nin ana hedefleri arasındadır .

Türkiye'de alanında öncü bir çalışma yöntemi geliştiren Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi; anaokuldan doktora düzeyine kadar uzanan uluslararası eğitim birimleri, profesyonel sanat toplulukları ve sanat organizasyonları ile "Uluslararası Sanat Merkezi" olma yolunda ileri adımlar atmıştır.

MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

Fakülte ülkemizde müzik ve sahne sanatlarında eğitim vermek üzere "fakülte" düzeyinde kurulmuş ilk yükseköğretim kurumudur. Müzik ve Tiyatro olmak üzere iki bölümden oluşan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin amacı, bu alanlarda, ülkemizin bugünkü ve gelecekteki ihtiyacına uygun nitelikte, üst düzeyde yaratıcı, yorumcu, eğitimci sanatçılar yetiştirmektir. Lisans ve lisansüstü programlarla yetıştireceği genç sanatçıları, uluslararası sanat etkinliklerine katılacak, katkıda bulunacak düzeylere getirmek; bunun için, ulusal kültür birikimine dayalı, evrensel düzeyde bir yaratı, yorum ve araştırma ortamı sunmak, Fakülte'nin ana hedefleri arasındadır.
Müzik Bölümü

Müzik Bölümü, ******'ün müzik reformları doğrultusunda, müzikte dünya çapında atılımlar yapmak üzere kurulmuştur. Fakülte bu doğrultuda önemli mesafeler almıştır. Modern eğitim mekanları, yurt içinden ve yurt dışından getirilen uluslararası düzeydeki müzik adamlarından oluşan seçkin ve geniş kadrosu, bu hızlı ve düzeyli gelişmenin ana etkenlerindendir. Öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısındaki yüksek oran, birebir düzenindeki eğitime verilen önem; başta müzik enstrümanları olmak üzere, sınırsız denilebilecek diğer araç-gereç olanağı ve ders dışı çalışma olanaktarı, güçlenmenin diğer önemli unsurlarıdır.

Fiziki Yapı

Müzîk ve Sahne Sanatlan Fakültesi'nin eğitimi 24.000 m2 kullanım alanı bulunan büyük ve özgün binasında yapılmakta. Bina, gerekli akustik ortama, ses yalıtımına sahip 200'ü aşkın derslik ile orkestra, koro. sahne dersi gibi toplu-sanatsal ders ve çalışmalara uygun stüdyotarı kapsamaktadır. Bu mekanda 100'ü aşkın odanın öğrencilerin tamamen ders dışı bireysel çalışmalarına göre özel olarak düzenlenmiş olması, ayn bir özelliktir.

Kültür ve Sanat Etkinliklerine Katılma Olanakları

Fakülte öğrencilerinin eğitimleri, düzeyli etkinliklerin yaşandığı uluslararası bir sanat ortamı ile desteklenmektedir. Öğrenciler, Fakülte bünyesindeki "Bilkent Konser Salonu" ve "Tiyatro Salonu"nda gerçekleştirilen uluslararası nitelikte konser ve temsilleri, bilimsel toplantıları izleme; çok sayıda Türk ve yabancı büyük devlet adamlarının Üniversiteyi ziyaretlerinde fakülte binasında onurlarına düzenlenen tören, konferans ve söyleşilere tanık olma olanağına sahiptirler.
Bilkent Akademik Konserleri, Bilkent Uluslararası Anadolu Festivali gibi düzenli etkinlikler için, her yıl Fakülteye davet edilen yüzü aşkın Türk ve yabancı ünlü sanatçı ile yakından tanışma, çalışma, hatta birlikte müzik yapma olanağı, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin öğrendlerine tanıdığı, yetişmelerinde ileri düzeyde motivasyon sağlayan önemli bir ayrıcalıktır.

Eğitim Destekleri

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi eğitimi ücretlidir. Bu okula kabul edilen öğrencilerden maddi desteğe gereksinim duyanlara, gereksinimleri ölçüsünde eğitim ve/veya yurt bursu desteği verilir. Burslar her yıl yenilenir ve eğitimleri süresince geçerli olur. Bunun için öğrencinin çalışkan ve başarılı olması, istenilen başarı düzeyim sağlaması yeterlidir. Üniversite kampusu içindeki öğrenci yurtları ile Ankara dışından gelen öğrencilere ayrı bir eğitim desteği sağlanmaktadır
Müzik Bölümü Sanat Dalları

Müzik Bölümü eğitimi, Piyano, Teori-Kompozisyon, Yaylı Çalgılar (keman, viyola, viyolonsel, kontrbas), Üflemeli Çalgılar (flüt, obua, klarinet, fagot, korno, trompet, trombon), Klasik Gitar, Vurmalı Çalgılar ve Ses Eğitimi (koro-şan opera) sanat dallarında verilmektedir.
Ses Eğitimi Sanat Dalı, bu aianda daha önce eğitim almış olmayı gerektirmeyen, düz lise mezunlarının aday olabilecekleri sanat dalıdır. Diğer sanat dalları ise ilgili sanat dalının lise düzeyindeki eğitimine dayalıdır. Adayların bu sanat dallarında öğrenim hakkı elde edebilmeleri için, yurt içinde ya da yurt dışında herhangi bir eğitim kurumunda başvurduklan sanat dalında lise mezuniyeti düzeyinde eğitim görmüş olmaları; ya da bu düzeyde özel olarak yetişmiş olmaları gereklidir.
Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Mezunları için, bu kurumlara destek olmak amacıyla, Fakülte sanat dallarında özel kontenjan ayrılmıştır.

Yabancı Dil Eğitimi

Öğrencilerin genel ve mesleki eğitimlerindeki rolü ve günümüzde uluslararası ilişkilerin artan önemi gözönüne alınarak; Fakülte'de yabancı dil eğitimine ağırlıklı bir yer verilmektedir. Eğitim alanına giren konulardaki kaynak zengınliği, uluslararası ilişkilerdeki kullanım yaygınlığı nedeniyle İngilizce ilk yabancı dil olarak seçilmiştir. Eğitim programlarında aynca; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dersleri seçmeli ve mesleğe yardımcı dersler olarak yer almaktadır.

İngilizce Yeterlik Sınavı

Fakülteye kabul edilen tüm öğrencilerin İngilizce dil bilgilerinin yeterli olup olmadığı, İngiliz Dili Meslek Yüksek Okulu tarafından yapılacak İngilizce Yeterlik Sınavı ile belirlenir.
Yapılan sınavda yeterli bulunanlar Fakülte lisans programlarına kabul edilirler. Sınavda İngilizce bilgileri yeterli bulunmayanlar ise, İngiliz Dili Meslek Yüksek Okulu İngilizce Hazırlık Programları'na alınırlar. Öğrencilerin lisans programlarında öğrenim haklarını kullanabilmeleri için İngilizce hazırlık eğitimlerini istenilen süre ve düzeyde tamamlamaları gerekir.

Mesleki Hazırlık Eğitim

Yetenekleri itibariyle Fakülte'ye kabul edilen öğrenciler, mesleki yetenek, bilgi ve becerilerinin lisans programlarını izleyebilecek düzeye getirilmesi amacıyla ve sınav komisyonunun takdiriyle, bir ya da iki yıllık "Mesleki Hazırlık Eğitimi" programına alınırlar. Öğrencilerin verilen süre içinde hazırlık eğitimlerini tamamlamaları gerekir. Aksi durumda öğrenim haklarını kaybederler. Fakülte'ye kabullerinde iki yıllık hazırlık eğitimine alınmış olanlar, başvuracakları yeterlik sınavında başarılı olmak koşuluyla iki yıllık eğitimlerini biryılda tamamlama hakkına sahiptirler.

Aday Kaydı
Öğrencinin Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne aday kaydını yaptırabilmesi için; ilgili sanat dalının lise mezuniyetine dayalı olmayan programlarda, ÖSYM birinci basamak sınavını başarmış olması; diğer sanat dallarında ilgili sanat dalının lise mezuniyetini kazanmış olması ya da ÖSYM birinci basamak sınavını başarmış ve sanat dalında lise düzeyinde yetişmiş olması gerekir.

Kabul Sınavları

Öğrenci kabulleri için açılacak "Özel Yetenek Sınavları", adaya kayıt aşamasında bildirilecek olan gün/günler ve saatte, özel bir komisyon tarafından ad saklanmak suretiyle yapılır. "Özel Yetenek Sınavları" ilgili sanat dalının lise mezuniyetine dayalı programları için "tek aşamalı" diğer dallarda ise "iki aşamalı"dır. Ayrıca herhangi bir müzik kurumunun lise devresi mezunları, 1. basamak sınavından muaftutulurlar.

Sınav Programları

İki aşamalı kabul sınavlarına girecek adayların sınav için herhangi bir ön hazırlık yapmaları koşul olarak gerekmez. Tek aşamalı kabul sınavlarına girecek adaylardan, ilgili sanat dalının lise mezuniyet sınavında çaldıkları eserler düzeyinde, özel olarak yetişmiş olanların düzeylerini gösterecek biçimde, en az 20 dakikalık bir program sunmaları, teori-kompozisyon bölümüne başvuranların ise varsa yazdıkları müzik parçalarını beraberlerinde getirmeleri, olanaklı ise çalmaları istenir. Koro-şan opera alanında başvuranlardan, sınavda herhangi bir eser söylemek isteyenler için sınavda eşlikçi piyanist bulunacaktır. Sınavlar ad saklt kalmak suretiyle yapılacağından piyanist ile daha önce prova olanağı sağlanmaz.

Seviye Sınavları

Başvurdukları sanat dalında, başka bir kurumda lisans düzeyinde eğitim görmüş olup, seviyeleri itibariyle ileri sınıflara girmek isteyenler, bu isteklerini başvuru formlarında belirterek, ilgili eğitim kurumundan getirecekleri "öğrenim durum belgesi" ile "Seviye Sınavı"na alınırlar.

Sınavları İlgili İstenmeyen Durumlar

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi kabul sınavlarına girecek adayların sınavlara hazırlık için Fakülte'nin tam ya da yarı zamanlı öğretim kadrosunda bulunan öğretim elemanlarından ders almaları, herhangi bir şekilde yetenek testi yaptırmaları, böyle bir öneride bulunmaları kesinlikle yasaktır. Daha önce ders almış olanlar, kayıt formlarının ilgili bölümünde öğrenimlerine ilişkin bilgileri açıklamak zorundadırlar. Herhangi bir eğitim kurumundan disiplin suçu ya da başarısızlık nedeniyle ilişiği kesilmiş olanların aday kayıtları yapılmaz. Yapılmışsa iptal edilir.

Birden Çok Sanat Dalına Aday Kaydı

Adaylar istedikleri takdirde birden çok sanat dalına aday kaydı yaptırabilirler. Adayların tercih sırasına göre belirttikleri sanat dallarından hangisine kabul edilecekleri; adayın isteği, yeteneği, fiziki uygunluğu ile kontenjanlar dikkate alınarak sınav komisyonu tarafından belirlenir.

ADRES:
Bilkent Üniversitesi
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
06533 Bilkent Ankara
Tel: (312) 266 45 39
Faks312)26641 39

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Terzioğlu Kampüsü 17100 ÇANAKKALE
Santral: 0286 218 00 18
Fakülte Sekreterliği: 1483
Öğrenci İşleri: 1484
Dekan Sekreterliği: 1403
TELEFON-FAX: 0286 218 05 34
e-mail: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Sanat eğitimini çağdaş bir toplum yaratmanın en vazgeçilmez öğelerinden biri olarak gören, üretim içinde öğrenim düşüncesini benimseyen fakülte, dört yıllık eğitimi süresince dünyayı doğru algılayan ve yorumlayan, özgür, yapıcı, yaratıcı, aydın, atak ve eleştirel genç sanatçılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Güzel Sanatlar Fakültesi eğitim verdiği alanlarla ilgili sanayi kuruluşları ve sektörle sağlıklı bir işbirliği içinde, öğrenci ve öğretim elemanlarının birlikte üretecekleri ortak ve bireysel projelerin sektörde örnek olarak yer almasını sağlayacak bir yapılanma içinde programlarını sürdürecektir.

Güzel Sanatlar Fakültesi temel eğitim ilkeleri kısaca şöyle özetlenebilir:

� Çağdaş teknolojiyi eğitimin her alanına taşımak ve kullanımını sağlamak
� Tüm sanat disiplinleri arasında yoğun bir ilişki ve etkileşimi öngören ortak ders, çalıştay ve seminerler düzenlemek
� Fakültenin dışarıya açık girişim ve etkinliklerini arttırarak yaşamın içinden ve yaşama dönük eğitim ve üretim içinde olmak
� Sanat eğitimini, yaşamın ve eğitimin her düzeyinde daha yaygın ve etkili kılabilecek yöntemler geliştirmek
� Eğitimde yenilenme ve etkin eğitim yöntemleri araştırmak, geliştirmek ve uygulamak
� Ders içerik ve değerlendirmelerini sürekli geliştirmeye açık bir ortam yaratmak
� Bilişim teknolojisinin yaratıcı ortam, eleştirel düşünce ve sosyal yaşam üzerindeki rolünü araştırmak, tanımlamak ve yönlendirmek
� Çoklu öğrenim ortamı yaratarak, öğrenci-öğretmen-kitap dar üçgenini aşmak ve özgür, bireysel, dinamik ve etkileşimli bir öğrenme ortamı yaratmak
� Fakülte olarak tüm ülkede söz sahibi olabileceğimiz konu ve alanların sorunlarını araştırmak, çözümler geliştirmek ve uygulamak
� Ülke koşul ve gereksinimleri doğrultusunda yeni bölüm ve sanat dalları açmak

Dekan Prof. Dr. Sabri ÖZAYDIN
Fakülte Sekreteri Tahir KAHRAMAN
Dekan Sekreteri Ebru ERDOĞAN

Oyunculuk bölümü
Sahne deneyimi yanında film, dizi ve reklam oyunculuğuna da ağırlık veren Oyunculuk Bölümü�nde sahne teknikleri, ses, konuşma, oyunculuk teknikleri, metin çözümlemeleri, estetik, felsefe, performans, dans, yaratıcı drama, müzik, akrobasi ve kamera karşısında oyun gibi dersler alacak olan öğrenciler; sahne, sinema ve televizyon oyunculuğu alanında yetişeceklerdir.

Programdan mezun olanlar sinema, tiyatro, televizyon, radyo, tanıtım ve reklam ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlarda �Oyuncu, Sunucu, Spiker, DJ, VJ, Moderatör, ve Seslendirme Sanatçısı� olarak çalışma olanaklarına sahip olabileceklerdir.

Üniversite:
0216 626 10 50
0216 370 96 15
0216 442 96 06
Maltepe Üniversitesi
34857 Maltepe/ İSTANBUL

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Fakültemiz 03.02.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun gereği YÖK Yürütme Kurulunun 14.02.1994 ve 25.02.1994 tarihli kararı ile açılmış ve aynı yıl faaliyetine başlamıştır.

Öğretim Elemanları bakımından 2002-2003 Eğitim - Öğretim Yılı sonunda artışlar görülmekte olup, 01 Ocak 2003 tarihi itibariyle Fakültemizde 1 Prof, 1 Doçent, 12 Yardımcı Doçent, 15 Öğretim Görevlisi, 2 Uzman, 9 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 40 Öğretim Elemanı bulunmaktadır.

Ayrıca Fakültemizde 2547 sayılı kanunun 13/b-4 maddesine göre 1 Okutman ve 1 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır. SDÜ. Burdur Eğitim Fakültesinde de 2547 sayılı kanunun 13/b-4 maddesine göre 3 Öğretim Görevlimiz görev yapmaktadır.

Sahne Sanatları Bölümü
Tiyatro Anasanat Dalı
Oyunculuk Sanat Dalı
Yazarlık Sanat Dalı
Sahne Tasarımı Sanat Dalı

Sahne Sanatları Bölümü
S.D.Ü. G.S.F. Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Ana Sanat Dalı ,Ttiyatro sanatının gereksindiği üç temel branşta (oyunculuk, Dramatik Yazarlık, Sahne Tasarımcılığı) profesyonel sanatçılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu nedenle üç sanat dalından oluşmaktadır. Üç branş temel ortak derslerde tiyatro konusunda teorik bilgiler ve kültür dersleri almaktadır. Amacımız; Tiyatro Bilimi (Theaterwissenschaft) ve Tiyatro Sanatı (Theaterkunts) gibi hemen hemen bütün sanatlarla ve sosyal bilimlerle kollektiv bir oluşum içinde bulunan bu bilim - sanat disiplinini ülkemize kazaandıracağımız genç tiyatro sanatçılarına teorik ve uygulamalı bir eğitimle vermektir. Derslerimizin kapsamı, her branşta bilimsel düşünceyi ölçü alan, tasarım gücü yüksek uygulamalarla bu bileşimi kendinde özümsemiş sanatçılar yetiştirmeyi hedeflemektedir. 1997-1998 Öğretim yılında eğitime başlayan bölümümüz, 2001 yılında ilk mezunlarını vermiştir.

Bölüm Başkanı
Yrd. Doç.Dr. Önder PAKER

Akademik Kadro
Nurhan TEKEREK Doç. Dr. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Nil AYCIL Yrd. Doç. Dr. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Önder PAKER Yrd. Doç. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Abdurrahman Bülent ÖZBİRGÜL Öğretim Görevlisi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Evren Nazım ARAT Öğretim Görevlisi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Özlem ALİYAZICIOĞLU Arş. Görevlisi -

Adres
Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Yolu üzeri
ISPARTA
Telefon +90 246 2282992 - +90 246 2282993 - +90 246 2285410
FaKS: +90 246 2285412
E-Posta: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesi içinde dört bölümlük bir SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ kuruldu. Bu fakültenin kurucu dekanı Prof. Dr. Özdemir Nutku, 2000-2001 döneminde, oyunculuk ile dramatik yazarlık - dramaturgi bölümlerinin hazırlık sınıflarının açılacağını belirtti. Diğer bölümler (rejisörlük ve sahne tasarımı) ise sırayla ilerki yıllarda açılacaktır. Bir sonraki yıl genişletilecek olan öğretim kadrosunda bu yıl Özdemir Nutku, Ahmet Levendoğlu, Doç.Dr. Hülya Nutku, Çetin Özen ve bir de araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Fakültenin taban puvanı, önkayıt, yetenek ve kesin kayıt tarihleri şöyledir:
Taban puvan : 105
Önkayıt : 07 Ağustos - 01 Eylül 2000
Yetenek Sınavları : 11 Eylül - 15 Eylül 2000 (İZMİR'de)
18 Eylül - 22 Eylül 2000 (LEFKOŞÅ'da)
Kesin Kayıt (Asil) : 25 Eylül - 29 Eylül 2000
Kesin Kayıt (Yedek) : 02 Ekim - 06 Ekim 2000
Kontenjanlar : Oyunculuk - en çok15, Dramati Yazarlık - Dramaturgi en çok 25

Bilgi için : Izmir Şubesi - 421 55 58 ve 421 35 45 (Fevzi Kasap)
Lefkoşa Tel.: 0392-223 64 64, Faks 0392-223 64 61 / 0392-223 32 25.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İstek Vakfı) tarafından kurulmasına karar verilen, 07/07/1996 tarih ve 4142 sayılı kanunla kamu tüzel kişiliğini kazanmış merkezi İstanbul' da bulunan bir yüksek öğrenim kurumudur.

Tiyatro Bölümünde dört yıllık eğitim oyuncu yetiştirmeye yönelik teorik ve uygulamalı derslerden oluşur. Sahne, diksiyon , mimik-jest oyunculuk metodları, reji derslerinin yanı sıra; Tiyatro Tarihi, Dramaturji, Estetik, Türk Tiyatrosu, Metin Analiz, Tiyatro Eleştrisi gibi konular işlenir. Ders Programı 3. ve 4. sınıfların hazırlayacağı yıl sonu oyunu ve atölye/seminer çalışmaları ile bütünleşir.

Eğitim Dönemi:
Tiyatro Bölümü Eğitimi lisans düzeyindedir ve 4 yıl sürer. Ekim ayı başında açılır ve Haziran başında final sınavlarıyla birlikte kapanır.
Okuldaki Diğer Bölümler: Fen-Edebiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu
Güzel Sanatlar Fakültesi (Plastik Sanatlar, Moda Tasarımı ve Tekstil, Grafik, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Peyzaj Mimarlığı, Tiyatro)

Tiyatro Bölümü Öğrenci Koşulları:
Bölüme her yıl değişen sayıyla 10-15 arası öğrenci alınır. Bölümde devam mecburiyeti vardır. Öğrenciler başka bir yüksek öğrenim kurumuna bağlı olamazlar. Derslerin % 70'ine, uygulamaların % 80'ine devam etmek zorunludur. Öğrenciler 2.00 ortalamayı sağlamak ve tüm derslerde (DD) ve üzerinde not alarak başarılı olmak zorundadırlar.

Sınav Koşulları:
Ön kayıtlar için başvurular sınavlardan bir ay önce başlar. Gazetelerden bu tarihler duyurulacaktır. En az lise mezunu olmak, Ö.S.S' yi kazanmış olmak (değişen Ö.S.Y.M sınavına göre bu koşul yeniden düzenlenecektir.) koşulları aranır. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde yaş sınırı yoktur.
* Ön kayıt için gerekli evrakları İstek Vakfı Acıbadem öğrenci işlerinden öğreniniz. Başvurular aynı merkeze yapılacaktır.

Giriş Sınavları:
Giriş sınavları her yıl, Devlet Konservatuarları Sınavlarından sonra, okulun duyuracağı tarihlerde yapılmaktadır. Sınav iki aşamalıdır. Adaylardan bir dram, bir komedi olmak üzere iki serbest parça hazırlamaları beklenir. Şiir hazırlanması da zorunludur. İkinci aşamada, mülakat yapılır. Mülakat aynı gün sınav sırasında gerçekleşir.

Dersler ve Öğretmenler:
Bölüm Başkanı: Dr. Füsun Akatlı
Araştırma Görevlisi: Ant Aksan
Uygulamalı Türk Tiyatrosu: Engin Uludağ
Tiyatro Tarihi :Engin Uludağ
Tiyatronun Teorik Temelleri:Füsun Akatlı
Tiyatro Sanatına Giriş :Ali Taygun
Oyunculuk Metodu :Ali, Taygun
Oyun Çalışması :Engin Cezzar
Temel Oyunculuk :Tijen Par
Ses- Nefes- Diksiyon :Tijen Par
Tiyatro Eleştirisi :Seçkin Selvi
Ses Eğitimi dersi: Nilgün Onat
Dans Teknikleri :Kaya İlhan
Aktörün Metin Analizi :Çiğdem Selışık
Fonetik Dersi: Sönmez Atasoy

Derslerin yanısıra 1 veya 2 ay süreli atölye çalışmaları ve yoğunlaştırılmış 8 veya 16 saatlik seminerler de verilmektedir.
Atölye çalışmaları Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen, Çiğdem Selışık tarafından yürütülmekte; seminerler ise Prof.Dr.Sevda Şener, Tunç Yalman ve her yıl değişebilen çeşitli uzman tiyatrocular tarafından verilmekte. Dersler de her sınıf ve sömestr için farklı ve bu dosyada belirtilenler dışında da birtakım dersler var ki, ayrıntılar için Araştırma Görevlisi Ant Aksan'ın telefonuna başvurulabilir.

Harç-Ücret:
Okulun senelik ücreti 6000 dolar' dır.

Okulun Adresi ve Öğrencilerin Ulaşabilecekleri Telefon Numarası:
Yeditepe Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi / Tiyatro Bölümü
26 Ağustos Yerleşimi -Kayışdağı / Istanbul
Telefonlar:
Bölüm Başkanı : 0216 578 08 70
Araştırma Görevlisi Esra Hızal: 0216 578 08 72
Tam Üye
Tam Üye
MeLanq0LiA

MesajKonu: TİYATRO Eğitimi, KONSERVATUVARLAR   TİYATRO Eğitimi, KONSERVATUVARLAR Icon_minitimeSalı Mart 16, 2010 8:27 pm

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI

İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUARI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI

Yüksek Öğretim Kurulu, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak bir Devlet Konservatuvarı kurulmasına 1986 yılında karar verilmiş, hazırlık devresinde eğitim 1989-1999 öğretim yılında başlamıştır. Ülkemiz çok sesli müzik eğitimi veren diğer Devlet Konservatuvarlarında olduğu gibi, Lisans devresi, hazırlık devresi olan Lise ve İlköğretim okulundan sonra başlamaktadır.

Devlet Konservatuvarının amacı, Genç kuşaklara çoksesli müzik eğitimi vermek, ülkemizin kültür kurumları olan orkestra, opera ve tiyatro gibi sanat kurumlarına sanatçı elaman yetiştirmektir.

Konservatuvarımız eğitim programlarında, daha önce kurulmuş ve işlemlerini sürdüren çok sesli müzik eğitimi veren Devlet Konservatuvarlarının proğram ve standartları temel alınmıştır. Konservatuvarımız 1998-1999 yılı mezunlarından beş öğrenci Mersin Devlet Opera ve Bale'de, 1 kişi Bursa Devlet Senfoni Orkestrasında, 1 kişide Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Orkestrası'nda görev yapmaktadır.

Bölüm Başkanı : Doç.Dr.Ayşehan Deniz ABİK

Tiyatro Oyunculuk Anasanat Dalı ve Öğretim Elemanları

Tiyatro Anasanat Dalı dört yıllık eğitim programıyla tiyatro ve sinema alanlarında oyunculuk yapabilecek sanatçıların yetiştirilmesini amaçlar.Dört yıllık lisans programı l04 saat pratik, 42 saat teorik olmak üzere toplam l44 saat zorunlu dersi içerir. Öğrenciler mezun olabilmek için bütün derslerden geçer not almak ve dördüncü sınıfta hazırlamak durumunda oldukları lisans tezi çalışmasını başarıyla tamamlamak zorundadırlar. Geçer notlar meslek dersleri için yüz üzerinden yetmiş, yardımcı meslek, ortak zorunlu dersler ve kültür dersleri için yüz üzerinden altmıştır.
Lisansüstü Programının amacı Anasanat Dalı Öğretim Elemanlarının yetişmesi, mezunların eğitiminin akademik düzeyde yetkinleşmesi ve yörede alana yönelik çalışmaların yapılması olarak planlanmıştır. Anasanat Dalı mezunları ödenekli ve özel tiyatrolarla, televizyon, sinema ve kültür merkezlerinde oyuncu olarak çalışabilirler.

Yrd.Doç.Dr.Ayla KAPAN EZİCİ: Lisans; Ankara Üniversitesi DTCF-1986 Doktora : Moskova Tiyatro Sanatları Akademisi (GİTİS/RATİ) 1996
Doç.Cahangir NOVRUZOV : Lisans: Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Enstitüsü-1976 Y.Lisans ve Doç.:Azerbaycan Devlet Üniversitesi-1995
Okt.Murat ÇAĞLAR: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Lisans: Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü-1994 Yüksek Lisans:Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Öğr.Gör.Muzaffer SÜMBÜL: Lisans:Çukurova Ünv.İ.İ.B.F.-İşletme-1990 Yüksek Lisans:Ankara Üniv. Sosyal Bilimler Enstitüsü-Halkbilimi-1996
Öğr.Gör.Turgut BAĞIR: Lisans:Ankara Üniversitesi DTCF Yüksek Lisans:Mersin Üniversitesi
Öğr.Gör.Muzaffer Hamit KIRIKKALP: Lisans:Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı-2000
Öğr.Gör.Ahmet KIZMAZ: Lisans:
Öğr.Gör.Lilia PETROVA : Lisans:Filibe Müzik ve Dans Sanatları Akademisi,Müzik Folkloru
ve Kareogrfi Fakültesi-1998-Bulgaristan
YÖNETİM

Konservatuar Müdürü Prof.Dr. Ahmet Hilmi YÜCEL
Konservatuar Müdür Yrd. Prof.Dr. Gülfiliz GÖNLÜŞEN
Konservatuar Müdür Yrd. Yard.Doç.Dr.Zekiye ÇAĞIMLAR
Konservatuvar İlköğretim Müdürü Yard.Doç.Dr.Zekiye ÇAĞIMLAR
Konservatuvar İlköğretim Müdür Yardımcısı Öğr.Gör.Oğuz ÖZTÜRK
Konservatuvar Sekreteri Mustafa ÇETİN

Konservatuvar Kurulu Üyeleri:
Prof.Dr. Ahmet Hilmi YÜCEL (Müdür)
Prof.Dr. A.Necmi YAŞAR (Müzikoloji Bölümü Başkanı)
Yard. Doç.Dr.Nuri EMRAHOĞLU(Müzik Bölüm Başkanı)
Doç.Dr. Ayşehan Deniz ABİK(Sahne Sanatları Bölümü Başkanı)
Yard. Doç.Dr. Zekiye ÇAĞIMLAR (Müdür Yardımcısı)
Öğr.Gör.Oğuz ÖZTÜRK (Müdür Yardımcısı)

Yönetim Kurulu Üyeleri
Prof.Dr. Ahmet Hilmi YÜCEL (Müdür)
Prof.Dr. A.Necmi YAŞAR (Üye)
Prof.Dr.Gülfiliz GÖNLÜŞEN (Müdür Yardımcısı)
Doç.Dr. Ayşehan Deniz ABİK(Üye)
Yard. Doç.Dr. Zekiye ÇAĞIMLAR (Müdür Yardımcısı)

TELEFONLAR:
Müdür 0.322.338 62 64 Konservatuvar Sekreteri 0.322.338 69 50 İlköğretim Müdürü 0.322.338 7162 Konservatuvar Fax Numarası 0.322.338 6265 Üniversite Telefon Numaraları 0.322.338 60 84-38 (5 Hat)0.322.338 63 10-14 (5 Hat)0.322.338 63 94-98 (5 Hat)0.322.338 66 51-55 (5 Hat)

İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI

Mayıs ayı içinde yapılacak Üniversite sınavı sonucunda-sonradan açıklanacak taban puanını elde eden adaylar aşağıda belirtilen koşullarda Sahne Sanatları Bölümlerinin istedikleri Ana Sanat Dallarına müracaat edebilir. Adayların sınavlara katılabilmesi için süresi içinde ön kayıt işlemlerini kendisinin şahsen yaptırması gerekmektedir.

Halen İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve aynı eğitim biçimini uygulayan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile Erzurum ****** Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin Sahne Sanatları Bölümleri için genel koşullar aşağıdaki gibidir:
Sahne Sanatları Bölümünün amacı uygulamalı ve deneysel çalışmaların yanı sıra kuramsal çalışmaların da önemli olduğu tiyatro sanatı ve bilim alanlarında,ülkemizin gereksinmelerini karşılayacak nitelikte profesyonel alanda Oyuncu,Dramatik Yazar (Tiyatro,Radyo,TV. Sinema ve Reklam Yazarlığı) ve Sahne Tasarımcısı (Dekor,Giysi, Işıklama,Efekt,İç Tasarım,vb..) yetiştirmektir.

Sahne Sanatları Bölümü birinci sınıftan başlayarak oyunculuk,Dramatik Yazarlık-Dramaturji ve Sahne Tasarımı Dallarından oluşan bir eğitim programı uygulamaktadır. Öğrenciler tiyatro tarihi,Tiyatro Kuramları,Oyun İncelemesi,Türk Tiyatrosu,Toplum Bilim,Sahne Uygulaması gibi ortak derslerde birlikte eğitime tabi tutulurlar. Öğrenci adayları önkayıtları sırasında bu >üç sanat dalından dilediklerini seçip,yetenek sınavlarına katılabilirler. Sınavı kazanan adayların saptanan sanat dalları kesindir. İleride herhangi bir değişiklik yapılamaz. Öğrenciler eğitim izlencesinin yanı sıra ilk üç yıl içinde tamamlanması gereken 500 saatlik çalışma ve üçüncü yıldan itibaren de 100 saatlik staj uygulamalarını bitirmek ve mezuniyet için kendi sanat dallarında bir diploma çalışması hazırlayarak mesleki bilgilerini ve yeteneklerini kanıtlamak zorundadır.

ADAYLARDA ARANILAN NİTELİKLER VE YETENEK SINAVLARI

OYUNCULUK ANA SANAT DALI
Oyunculuk Ana Sanat Dalı ülkemizde üniversite düzeyinde oyunculuk eğitimi veren bir lisans dalıdır. Ağırlıklı olarak tiyatro alanında oyunculuk yapılmaktadır. Bu dala başvuracak adayların herhangi bir fiziksel kusuru bulunmaması gerekmektedir. Oyunculuk adaylarının boy ve kilolarının uygun olması,yaşlarının 21 den büyük olmaması gerekmektedir.
Oyunculuk Ana Sanat Dalı yetenek sınavları iki aşamalıdır.

I.Aşama;
Mimik, Ritmik, Ses, Kulak, Doğaçlama, Okuma, Refleks, vb. sınavlarından oluşur.
Mimik ve doğaçlama sınavlarında adaylar,sınav kurulunun kendilerine verecekleri bir konuyu sözel anlatıma baş vurmadan oynayacaklardır. Ritmik sınavında adayın ritim duygusu ve kulak yetisinin değerlendirilmesi yapılır. es ve Kulak sınavında adayın piyano eşliğinde kulak ve ses yetisinin değerlendirilmesi yapılacaktır. Tam not 100 üzerinden değerlendirilir. Sınavlar sonucu başarılı olan Oyunculuk Ana Sanat Dalı adayları, bu eğitimin getirdiği fiziksel ve ruhsal koşullara uygun olup olmadıklarını saptayan Üniversite hastanesi Kulak Burun Boğaz, Ortopedi ve Psikiyatri kliniklerinden alınacak bir sağlık raporu getirmek zorundadır.

II.Aşama
İkinci aşama sınavı
Birinci aşamada başarılı bulunan adaylar ikinci aşama sınavına alınırlar.
Bu aşamada adaylar aşağıda önerilen yazarlardan ya da bu alanda tanınmış oyun yazarlarından seçecekleri iki sahneyi sınav kurulu önünde oynayacaklardır.
Bu sahnelerden biri komik,diğeri trajik özellikler taşımak zorundadır.
Adaylar bu sahneler dışında tanınmış bir şairden seçecekleri bir şiiri de ezbere okuyacaklardır.
Önerilen Oyun Yazarları: AISKHYLOS/ SOPHOKLES/ EURIPIDES/ ARISTOPHANES/ PLAUTUS/ SHAKESPEARE/ MOLIERE/IBSEN / ÇEKHOV/ GOGOL/ T.ÖZAKMAN/ T.OFLAZOĞLU/ H.TANER/ G.DİLMEN/ C.F.BAŞKUT/ N.CUMALI/ A.AĞAOĞLU/ R.N.GÜNTEKİN/ O.ASENE/ V.D..... Sahne hazırlığında göz önüne alınması gereken koşullar.
1. Biri Türk diğeri yabancı yazarlardan birer sahne seçeceklerdir.
2. Sahneler bir adayı değerlendirmeye olanak verecek uzunlukta olacaktır.
3. Aday hangi yazarın oyununu seçtiyse yazarı ve oyunun tamamı hakkında bilgi sahibi olacaktır.
4. Seçilen sahneler ezberlenecek ve jüri önünde oynanacak nitelikte hazırlanacaktır.
5. Hazırlanan sahnede birden fazla oyun kişisi varsa adaylar ortaklaşa çalışmayla sınava katılabilirler.(Aday birkaç rol kişisini birden oynamaya kalkışmayacaktır)
6. Aday,hazırlanan sahneden vazgeçilemeyecek kadar önemli ve gerekli yardımcı eşya ve aksesuvarı yanında getirebilir.
7. Adaylar kendi cinslerine uygun rol seçeceklerdir.(Bayanlar erkek,erkekler bayan rollerini seçemezler).Aksi takdirde sınava kabul edilmeyeceklerdir.

DRAMATİK YAZARLIK ANA SANAT DALI
Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı tiyatro,sinema,radyo,TV. Reklam yazarlığı gibi Sahne Sanatları alanlarında gereksinim duyulan Dramatik yazarları yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilere dramatik yazarlık tekniğinin gerektirdiği bilgi ve uygulamaların yanı sıra,dramaturgi ve tiyatro araştırmacılığı alanlarında gerekli formasyonu kazanacakları bir eğitim öğretim programı uygulanır.
Yetenek sınavları iki aşamalıdır.

I.Aşama
Bu aşamada adaylardan sınav komisyonunca verilecek bir konu üzerinde kompozisyon yazmaları istenecektir.

II.Aşama
Bu aşamaya,birinci aşamada başarılı görülen öğrenciler katılacaklardır. Adaylardan sınav komisyonunca verilecek konular üzerinde kompozisyonlar yazmaları istenecektir. Bu aşamada adayların anlatım güçleri,yaratıcılıkları,fantazileri öncelikle değerlendirilecektir. İkinci aşama yazılı kompozisyonlarında yeterli bulunan adaylar,sözlü kompozisyona alınırlar. Bu sınavın başarı notu,yukarıda belirtilen tüm aşamaların ayrı ayrı değerlendirilmesi ve tek nota indirgenmesi ile tam not 100 üzerinden değerlendirilir.

SAHNE TASARIMI ANA SANAT DALI
Bu eğitim programı tiyatro,sinema,TV.vb. alanlarda gereksinim duyulan sahne tasarımı sanatçılarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Sahne tasarımcısı dekor,kostüm,ışık,efekt ve iç dekorasyon konularında kuramsal ve uygulamalı bir eğitimden geçmiş,sahne ve set düzenlemelerinin tüm estetik sorunlarını çözebilecek bilgi ve beceriyi edinmiş bir sanatçıdır. Sınava girecek adaylarda ortalamanın üstünde bir çizgi ve tasarım düzeyi aranmaktadır. Yetenek sınavları iki aşamalıdır.

I.Aşama
Adaylar,Plastik Sanatlar gurubunda yer alan tüm programlara baş vuran adaylarla birlikte desen sınavına alınacaktır.

II.Aşama
Birinci aşamada başarılı olan adayların katılacağı bu sınavda,adaylardan "ölü doğa" kompozisyonları ve verilecek konularda iç mekan tasarımları yapmaları istenecektir. Bu aşamada başarılı görülenler sözlü görüşmeye alınarak sahne tasarımı sanatına yatkınlıkları değerlendirilecektir. Bu sınavın başarı notu, yukarıda belirtilen tüm aşamaların ayrı ayrı değerlendirilmesi ve tek nota indirgenmesi ile belirlenecektir. Tam not 100 üzerinden değerlendirilir.

Her üç sınav için gerekli malzemelerle ilgili açıklamalar ön kayıt sırasında yapılacaktır.

Yüksek Lisans:
Öğrenci kaynağı; Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü, Dil Tarih Coğrafya fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunları, Devlet Konservatuarı ve dengi okulların ( Tiyatro Bölümü ), Devlet Konservatuarı Opera ve Dans, Fen Edebiyat Fakülteleri İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Eğitim Fakültelerinin İngilizce Eğitimi mezunları bu ana sanat dalına başvurabilirler.

Doktora:
Öğrenci kaynağı ; Sahne Sanatları Anasanat Dalı ile Devlet Konservatuarı Opera ve Dans Anasanat Dalı Yüksek Lisans mezunları bu anasanat dalına başvurabilirler.
http://frmworld.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tiyatro Adresleri
» Dünya Ülkelerindeki Tiyatro Adresleri